Odpowiedzialne adopcje

Jak wybrać odpowiedniego
psa lub kota?

Zastanów się które zwierze
będzie odpowiednie dla ciebie i twojej rodziny?

Adopcja zwierzęcia to poważna decyzja i odpowiedzialność za żywą, zależną od nas istotę, na wiele lat. Warto dołożyć wszelkich starań, aby była to decyzja świadoma i nie wiązała się z rozczarowaniem, niezadowoleniem i finalnie nie skutkowała powrotem zwierzaka do schroniska.

Mamy świadomość, że ludzie „wybierają oczami”. Kolor sierści, błagalne spojrzenie, podobieństwo do naszego poprzedniego przyjaciela mogą sprawić, że serce szybciej zabije na widok jakiegoś futrzaka i zdecydujesz się na jego adopcję, jednak kierowanie się wyłącznie emocjami może skończyć się nieszczęściem obu stron.

Zadaj sobie także pytania, czy jesteś pewien, że  posiadasz możliwości finansowe, lokalowe i czasowe oraz podstawową wiedzę by zostać odpowiedzialnym opiekunem zwierzaka. W końcu przyszedł czas na wybór przyszłego przyjaciela i członka rodziny na całe życie.

Image
Przede wszystkim zastanów się, czy wybrane zwierzę pasuje do Ciebie i Twojego trybu życia.
  • Czy masz odpowiednie warunki fizyczne i siłę aby utrzymać na smyczy dużego i pobudliwego psa i czy będziesz je mieć za kilka lat?
  • Czy w przypadku Twojego wyjazdu, choroby, nieoczekiwanych zwrotów życiowych ktoś zaopiekuje się twoim przyjacielem? Czy da sobie radę?

Jesteś typem domatora, a wizyty w lesie Cię przerażają?
Wybierz starszego, spokojnego psiaka, który chętnie spędzi dzień u twoich stóp. W przeciwnym razie młody, sfrustrowany pies, którego koniecznie chciałeś mieć, może zacząć niszczyć i psocić, aby zaspokoić swoje potrzeby.

Ciągle gdzieś Cię nosi, zwiedzasz świat?
Postaw na młodszego i aktywnego psa, który będzie cieszył się tym razem z Tobą. Starszy pies może źle znosić takie zmiany i zawirowania, a częste podróże będą dla niego niewskazane ze względu na choroby towarzyszące, czy ograniczenia ruchowe.

Bez względu na to w jakim wieku zwierzaka wybierzesz, pamiętaj, że pierwszy okres po adopcji (zazwyczaj około trzech miesięcy) powinien być czasem spokoju i aklimatyzacji.

Szczeniak lub kociak

Wiele osób szuka młodych zwierząt do adopcji. Dwa podstawowe argumenty to długość życia zwierzaka oraz możliwość wychowania go od podstaw. Zapewniamy, że psa w każdym wieku można wychować zgodnie ze swoimi zasadami. To tylko kwestia stawiania granic i konsekwencji.

A długość życia jest niestety dość względna. Choroby i nieszczęśliwe wypadki zdarzają się psom i kotom w każdym wieku. 

Szczeniaki/kociaki to zazwyczaj tzw. żywe sreberka. Są ciekawskie, wszędobylskie i rozbrykane. Dopiero uczą się funkcjonowania w świecie i panujących w nim zasad, poznają otoczenie. Jako drapieżniki do eksploracji tego otoczenia używają zębów. Pogryzione buty, meble, ubrania to element życia szczeniaka, który nie powinien nikogo dziwić. Załatwianie potrzeb fizjologicznych na środku pokoju lub zjadanie rzeczy potencjalnie niebezpiecznych dla jego zdrowia też może się zdarzyć.

Czy umiesz poradzić sobie z tymi sytuacjami bez krzyku i klapsów? Czy jesteś gotowy ponieść koszty związane z psim przedszkolem, aby pupil wyrósł na mądrego i posłusznego młodzieńca? Posiadanie „młodziaka” oznacza także wcześniejsze wstawanie, częstsze (choć czasem krótsze) spacery, rygor związany ze szczepieniami i socjalizacją, naukę poleceń, posłuszeństwa i chodzenia na smyczy.

Image
Image

Pies/kot dojrzały

Ciężko określić w jakim wieku można mówić o dojrzałym psie. Jest to zależne od charakteru, predyspozycji psychicznych, a nawet rasy. Można przyjąć, że pies powyżej trzeciego roku życia jest już dorosły.

Ma jeszcze trochę cech szczenięcych (np. ciągłą ochotę na zabawę, potrzebę długich spacerów), ale i coś ze starszego pana (np. bardziej panuje nad emocjami). Psy ze schroniska mają za sobą jakieś doświadczenia, czasem dobre, czasem złe. Wielokrotnie były wychowywane w domach, nauczyły się zasad życia z człowiekiem. Niektóre poznały człowieka ze złej strony i okazują lęk przed nim, inne boją się dźwięków, przedmiotów lub nie potrafią chodzić na smyczy.

Czy zdecydujesz się na adopcję młodego czy starszego psa pamiętaj, że od ciebie, twojej chęci zgłębiania wiedzy, cierpliwości, empatii i zaangażowania zależy wasza relacja.

Pies/kot starszy

Adopcja starszego psa lub to piękny gest, który zawsze wzrusza. Jednak decydując się na nią bądź gotowy na to, że wasz wspólny czas może być mocno ograniczony. Jest to związane nie tylko z wiekiem, ale i z chorobami występującymi w podeszłym wieku.

Może oznaczać to także większe wydatki na specjalistyczną karmę, suplementy czy wizyty u weterynarza. Może, ale nie musi. Warto być przygotowanym na każdą ewentualność, bez względu na to w jakim wieku jest Twój adopciak.
Pamiętaj też, że starsze zwierzę potrzebuje większej ilości odpoczynku i snu, a także ciszy i spokoju.

Jeśli jesteś już opiekunem młodego, żywiołowego i szalonego psa lub kota, zastanów się, czy adopcja futrzaka w podeszłym wieku będzie dla obu stron komfortowa.

Image
Edit Page